بچه که بودیم

بابام میگفت

به فلان کارگر (کارگر آ) من سلام نکنین و اگه سلام کرد، خیلی جدی جواب بدین و سریع ازش دور بشین.

به اون یکی کارگرم اگه خواستین حتما سلام کنین و حال خودش و بچه هاش رو بپرسین.

یه کارگرم داشت، که بهم میگفت همیشه، دختر گلم، اگه دوست داشتی بهش سلام کنی و احوالپرسی هم بکنی، از یه شهر دیگه میاد و غریبه و پسر فوق العاده ای دوست داشتنی و مودب و باشخصیت و باسوادیه، ولی خیلی زیاد نپیچی بهش طفلک فکر میکنه خودت رو میخوای بهش بندازی.

من میگفتم بابام چرا اینقدر تبعیض امیز رفتار میکنه؟

بعدها،

وقتی رفتم دانشگاه 

وقتی دیدم مسئولای فنی ازمایشگاه (کسانی بودن که معمولا تا اخر دبیرستان درس خونده بودن، و مسئولای نگهداری مثلا پایپت و خود چارچوب ازمایشگاه بودن، اینجا مسئولا در همون سمت، همه سه تا پست داک گرفتن ولی توی ایران دبیرستانی بودن) شوخیای ناجور میکنن با خودشون و با ما، و فقط یکیشون ادم حسابیه و واقعا اندازه هفت هشت تا ادم حسابی شخصیت داره، حس کردم شاید بابام راست میگفت، ولی باز میگفتم، یعنی چی؟ مقیاس و معیار چیه؟! 

حقیقتش بیشتر کسانی که دیده بودم که از طریق کار فیزیکی پول درمیارن تا کار فکری، این شکلی بودن، یعنی به هم فحش میدادن، شوخی بدنی میکردن (من خودمم کار یدی و کارگری کردم پس این کار فیزیکی رو به معنای بد یا فحش نمیدونم)، و کسانی که از راه فکری و فکر کردن و استفاده از مغز پول درمیارن، یکمی فرق دارن، میگفتم نکنه اینجوریه که از هر قسمت بدن بیشتر کار بکشی؛ اون قسمت اکتیوتر میشه؟ ولی ازینور خودم کارگر بودم و کار یدی کرده بودم و هیچ بدی ای نداشت و خودم رو ادم بیشعوری هم نمیدونم.

همین اواخر متوجه شدم،

که بعضی ادمها، بسته به شخصیت، فرهنگ، تربیت، دور و برشون، اینقدر نفهم هستن، که تو باید با زبون، با جدیت، با اخم، بهشون بفهمونی (با پلیس حتی) که دنبال هیچ رابطه ای حتی سلام علیک باهاشون نیستی.

یعنی تا کردن با این ادمها، تو رو غمگین نمیکنه که چرا اینها اینقدر بی شعور و نفهمن، بلکه ازین جهت غمگین میشی که چرا این بیشعور که اینقدر حد خودش رو نمیدونه، باید دور و بر من باشه؟

این ربطی به تحصیلات طرف نداره، ربطی به موقعیت اجتماعی طرف نداره،

به اینکه طرف از کجای بدنش بیشتر کار کشیده ربط داره.

بعضیا از فیزیکیشون بیشتر کار میکشنو از مخ اصلا کار نمیکشن، و میشن همین نفهمها که گفتم.

بعضیا از مخشون خیلی کار میکشن برای علوم و از مخ برای تقویت پیپل اسکی استفاده نمیکنن یا برای افزایش فهم

بعضیا از هر دو سخت کار میکشن

بعضیا کلا از هیچی کار نمیکشن.

یعنی تفاوت فقط همینه.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها